ZADZWOŃ JUŻ TERAZ!+48 22 123 83 69
Praca Niemcy - Dungito.pl

W jaki sposób można skorzystać z opieki zdrowotnej w Niemczech?

Każda osoba żyjąca w Niemczech musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Składki na ochronę zdrowia są automatycznie odprowadzane z pensji, ubezbieczeni muszą być studenci i emigranci. Również osoby bezrobotne mają zapewnione świadczenia zdrowotne pod warunkiem terminowego dokonania formalności. Jak przebiega umawianie się do lekarza? Czy opieka zdrowotna w Niemczech jest lepsza niż w Polsce? Jak skorzystać z porady lekarza specjalisty? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Niemcy – opieka zdrowotna jako ogromny plus mieszkania za granicą

System opieki zdrowotnej w Niemczech znacząco wyróżnia się na tle Europy – z korzyścią dla pacjentów. Większość lekarzy przyjmuje w ramach państwowych kas chorych. W Niemczech nie ma jednej ustawowej kasy chorych, jest ich ponad 100, a to pacjent decyduje, do której chce przynależeć na etapie wyboru ubezpieczenia.

Do lekarza specjalisty nie trzeba mieć skierowania od internisty. Zazwyczaj czas oczekiwania na wizytę wynosi mniej niż 3 tygodnie. Jest to dla pacjentów ogromna wygoda i gwarancja otrzymania potrzebnej konsultacji szybko. Jeśli chodzi o internistę – niemal połowa pacjentów może liczyć na spotkanie z lekarzem tego samego dnia.

Podstawowa opieka zdrowotna w Niemczech różni się w zależności od wybranej kasy chorych. Decydując się na ubezpieczenie, sprawdź, jaki zakres usług obejmuje, szczególnie jeśli potrzebujesz specyficznego leczenia lub czeka Cię sporo wizyt stomatologicznych. Te ostatnie, płacone z prywatnych środków, są bardzo drogie. Natomiast posiadając ubezpieczenie należy umawiać się na regularne wizyty kontrolne. Warto więc zadbać, by jak największą część zabiegów pokrywało ubezpieczenie.

System ochrony zdrowia w Niemczech – jak się umówić?

W Niemczech do lekarza możesz zadzwonić w każdej chwili, nawet jeśli potrzebujesz konsultacji w weekend, święto czy poza standardowymi godzinami otwarcia klinik. Jeśli nie znasz niemieckiego na tyle dobrze, by wyjaśnić swoje dolegliwości, ale posługujesz się angielskim, nie powinno być problemu z uzyskaniem odpowiedniej pomocy.

Jeżeli nie jest to sytuacja zagrożenia życia, zadzwoń pod numer 116 117. Jeśli natomiast chodzi o pilny przypadek, wybierz numer 112, by zadzwonić po karetkę. Możesz również udać się na oddział ratunkowy (Ambulanz / Notaufnahme) w szpitalu (Krankenhaus).

Rutynowe wizyty możesz umówić dzwoniąc pod numer wybranego lekarza. Bazy lekarzy są dostępne w internecie. Pamiętaj, że do specjalisty nie jest konieczne skierowanie, jeśli więc potrzebujesz wizyty, po prostu wyszukaj lekarza, do którego chcesz się udać i zadzwoń. Co ważne, w Niemczech pracuje sporo polskich medyków. Dzięki temu możesz wyszukać lekarza mówiącego w rodzimym języku, co z pewnością ułatwi komunikację. System zdrowotny w Niemczech obejmuje również bardzo dobrą pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Jeśli czujesz potrzebę skorzystania ze wsparcia specjalisty, możesz liczyć na empatyczne podejście, dostęp do terapii indywidualnej lub grupowej czy pobyt w ośrodku.

Sprawdź nasze oferty TUTAJ.

Opublikowano: 28 kwietnia 2022

Skontaktuj się
z nami

Bezpośrednie oferty pracy
z Niemiec i Kanady


Zadzwoń już teraz!

+48 22 123 83 69

Czat