Praca za granicą – co warto wiedzieć przed wyjazdem? Zatrudnienie w innym kraju wiąże się z formalnościami i wymogami, które różnią się od polskich zasad. Każdy pracownik powinien dopilnować, by dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty oraz odpowiednio przygotować się do rozpoczęcia nowej pracy. W tym artykule prezentujemy wszystko o pracy w Niemczech od strony formalnej.
Bardzo ważną kwestią jest pobyt na terenie Niemiec. Obywatele Polski mogą legalnie przebywać w Niemczech przez 3 miesiące i w tym okresie nie muszą dostarczać dodatkowych dokumentów. Z tej opcji mogą skorzystać np. studenci wyjeżdżający do pracy na wakacje. Natomiast w przypadku zamieszkania na dłuższy czas należy spełnić obowiązek meldunkowy i uzyskania statusu osoby pracującej, poszukującej pracy lub prowadzącej działalność gospodarczą.
Na krótszy pobyt należy wykupić ubezpieczenie – może to być Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, do nabycia w oddziale NFZ. W przypadku zatrudnienia składki zdrowotne pobierane są automatycznie.
Bardzo ważne jest dopilnowanie terminów w związku z pobytem oraz dopełnienie formalności w urzędach.
Każdy pracownik musi otrzymać umowę o pracę w pierwszym miesiącu zatrudnienia w pracy. Należy zweryfikować, czy na umowie zostały zapisane następujące dane:
Ważne jest też to, aby skutecznie zweryfikować pracodawcę przed podjęciem zatrudnienia. Ten problem mniej dotyczy tych osób, które znalazły zatrudnienie przez agencję pracy. Jeśli jednak poszukujesz zatrudnienia samodzielnie, koniecznie sprawdź wiarygodność pracodawcy. Firma lub agencja pracy powinny posiadać numer NIP (podobnie jak polskie agencje). Możesz również sprawdzić, czy zostały wpisane do KRS, aby nie trafić pod skrzydła agencji w stanie upadłości.
Sprawdź stronę internetową firmy, jej media społecznościowe, politykę prywatności na stronie. Jeśli informacje, jakie znajdziesz w internecie są stare, niezaktualizowane lub sam wygląd strony już wzbudzi Twoje wątpliwości, to powinno zasugerować ostrożność.
Zobacz w jaki sposób można skorzystać z opieki zdrowotnej w Niemczech?
Niejednokrotnie pracodawcy oferują miejsca noclegowe, warto jednak wcześniej zapoznać się z warunkami, w jakich przyjdzie nam mieszkać w nowym miejscu. Należy też koniecznie sprawdzić, czy nie ma ukrytych opłat (np. za dodatkowe usługi). W związku z tym może się okazać, że wynajem na własną rękę będzie o wiele bardziej korzystny.
Jeszcze przed podpisaniem umowy warto upewnić się, jakich dokumentów wymaga pracodawca. Może się okazać, że musisz wyrobić dodatkowy dokument lub odszukać go przed wyjazdem. Jeżeli nie znasz języka, dowiedz się, czy na miejscu będziesz miał opiekę osoby mówiącej po polsku, która przeprowadzi Cię przez proces wdrożenia i w razie potrzeby posłuży pomocą.
Sprawdź oferty pracy Kierowca CE, bez pośredników - umowa podpisywana jest bezpośrednio z niemieckim pracodawcą.
Agencja pośrednictwa pracy Dungito współpracuje bezpośrednio z zaufanymi, niemieckimi pracodawcami. Oferujemy pracę blisko granicy z Polską, z zakwaterowaniem i bez wymaganego języka obcego. Nasze oferty pracy są dostępne także dla osób bez doświadczenia. Jesteśmy aktywni na rynku od 2022 roku i dbamy o to, aby każda oferta była dokładnie dopasowana do potrzeb i oczekiwań kandydatów. Zapewniamy pełną legalność i bezpieczeństwo zatrudnienia.