ZADZWOŃ JUŻ TERAZ!+48 22 123 83 69
Praca Niemcy - Dungito.pl

Jakie są koszty życia w Niemczech? Czy praca w Niemczech się opłaca?

Niemcy są jednym z najbardziej popularnych kierunków emigracji zarobkowej wśród Polaków. Cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na wysokie zarobki, dobre warunki życia, atrakcyjne ubezpieczenia i benefity oraz dobry stosunek wynagrodzenia do kosztów życia. Czy życie w Niemczech jest drogie? Czy opłaca się praca w Niemczech? Odpowiadamy!

Życie i praca w Niemczech – koszty a zarobki

Jeśli wciąć pod uwagę same koszty życia, to plasują się one dosyć wysoko. Średnie wydatki to ok. 900 euro miesięcznie (czyli ok. 4000 zł). W zależności od poziomu życia, wynajmowanego mieszkania, opłat za samochód czy korzystania z usług, ten podstawowy próg może wynieść nawet 1500 euro. Jednak w stosunku do minimalnych zarobków na poziomie 1614 euro (ok. 7300 zł) nawet utrzymanie w Niemczech za najniższą pensję pozwala zaoszczędzić drobną kwotę.

Wraz z nabywaniem nowych umiejętności, poznawaniem języka niemieckiego czy ze znajomością angielskiego, pracownik staje się na rynku coraz bardziej atrakcyjny. Znajduje to odzwierciedlenie w jego pensji. Jeśli więc wraz ze wzrostem wynagrodzenia zatrudniony nie planuje wielkich zmian w stylu życia, a jedynie dąży do oszczędzania jak największych kwot, Niemcy są do tego dobrym miejscem.

Niemcy – koszty życia, a praca w Niemczech

Ile kosztuje życie w Niemczech? Odpowiedź na to pytanie z pewnością pomaga podjąć decyzję o podjęciu pracy w Niemczech. Do najważniejszych wydatków należy wynajem mieszkania (o ile pokój mieszkalny nie został zapewniony przez pracodawcę). Koszt najmu kawalerki to około 700 euro i jest wyższy w dużych miastach. Chyba że wystarczy pokój w mieszkaniu? Jeśli tak, to za około 300-400 euro można znaleźć pokój w mniejszej miejscowości. Również koszty utrzymania w Niemczech poza dużymi miastami są niższe.

Samochód w miastach nie jest niezbędny ze względu na wysoko rozwiniętą komunikację miejską. W Berlinie możesz przemieszczać się autobusami, szybką koleją oraz metrem. Bilet na komunikację kosztuje ok. 70 euro miesięcznie.

Ceny żywności są zbliżone do Polskich lub nieco wyższe. Przybliżony koszt miesięcznego wyżywienia (w przypadku osoby robiącej zakupy w marketach, niekupującej obiadów w restauracjach) to ok. 150 euro (czyli do ok. 680 zł).

Warto też wziąć pod uwagę dodatkowe wydatki, takie jak chemia, ubrania, kosmetyki. Warto na to zaplanować dodatkowe 100 euro, ale oczywiście to zależy od indywidualnych potrzeb.

Koszty życia w Niemczech a w Polsce – porównanie

Według wyliczeń miesięczne koszty utrzymania w Polsce to około 2000 zł. Zależy to jednak od wielu czynników. W dużych miastach wynajęcie kawalerki dla jednej osoby wymaga przynajmniej takiego nakładu finansowego. Podobnie jest w Niemczech – średnie wyliczenia stanowią jedynie punkt odniesienia. Możliwe jest tak samo utrzymanie w Niemczech bardziej oszczędne, jak i na wyższym poziomie.

Ważne jest jednak to, że nawet minimalna pensja w Niemczech powinna umożliwić zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Wyższe wynagrodzenie pozwala zaoszczędzić duże kwoty, szczególnie w porównaniu do zarabiania w złotówkach. Jak zatem za zachodnią granicą wypadają koszty życia? Niemcy nie mogą narzekaćna brak dostępu do podstawowych usług. Warto też uwzględnić fakt, że opieka zdrowotna jest niezwykle rozbudowana, a więc osoby wymagające specjalistycznej pomocy wiele badań i konsultacji mają pokryte z ubezpieczenia zdrowotnego.

Opublikowano: 3 lutego 2022

Skontaktuj się z nami




    UWAGA: ABY WYSŁAĆ, ZAZNACZ POLA PONIŻEJ


    Zadzwoń już teraz!

    +48 22 123 83 69

    Agencja pośrednictwa pracy Dungito współpracuje bezpośrednio z zaufanymi, niemieckimi pracodawcami. Oferujemy pracę blisko granicy z Polską, z zakwaterowaniem i bez wymaganego języka obcego. Nasze oferty pracy są dostępne także dla osób bez doświadczenia. Jesteśmy aktywni na rynku od 2022 roku i dbamy o to, aby każda oferta była dokładnie dopasowana do potrzeb i oczekiwań kandydatów. Zapewniamy pełną legalność i bezpieczeństwo zatrudnienia.

    Wiadomość