ZADZWOŃ JUŻ TERAZ!+48 22 123 83 69
Praca Niemcy - Dungito.pl

Dni wolne od pracy w Niemczech – święta w 2023, 2024 roku

Dni wolne od pracy w Niemczech 2024, 2023

Święta Niemcy 2023

Dni wolne od pracy to dni przeznaczone do świętowania i odpoczynku, pracując w Niemczech warto znać wcześniej ich daty. Pozwoli to lepiej zaplanować urlop. Święta w Niemczech nieco różnią się od tych, które obchodzimy w Polsce. Dlatego też warto zaplanować swój urlop tak, aby maksymalnie korzystać z tych dni i, jeśli to możliwe, spędzić dodatkowy czas z bliskimi w Polsce. Sprawdź dni wolne od pracy w Niemczech, aby przedłużyć swój urlop w roku 2023.

Dni wolne od pracy w całych Niemczech w 2023 roku:

1 stycznia, niedziela – Nowy Rok (Neujahr)
7 kwietnia, piątek – Wielki Piątek (Karfreitag)
9 kwietnia, niedziela – Wielkanoc (Ostersonntag)
10 kwietnia, poniedziałek – Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag)
1 maja, poniedziałek – Święto Pracy (Tag der Arbeit)
18 maja, czwartek – Wniebowstąpienie (Christi Himmelfahrt)
28 maja, niedziela – Zielone Świątki (Pfingstsonntag)
29 maja, poniedziałek – Poniedziałek Zielonych Świątek (Pfingstmontag)
3 października, wtorek – Dzień Jedności Niemiec (Tag der Deutschen Einheit)
25 grudnia, poniedziałek – Pierwszy dzień Bożego Narodzenia (Erster Weihnachtstag)
26 grudnia, wtorek – Drugi dzień Bożego Narodzenia (Zweiter Weihnachtstag)

Dodatkowe dni wolne od pracy w poszczególnych landach Niemiec w 2023 roku

Poniższe święta obowiązują tylko na terenie określonych landów. Jeżeli mieszkasz i pracujesz w jednym z nich, również możesz cieszyć się dodatkowym dniem wolnym od pracy.

6 stycznia, piątek – Święto Trzech Króli, Heilige Drei Könige (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Saksonia-Anhalt). To chrześcijańskie święto upamiętnia wizytę Trzech Króli u nowo narodzonego Jezusa. Jest to dzień wolny od pracy, a ludzie uczestniczą w mszach i procesjach.
8 marca, środa – Dzień Kobiet, Frauentag (Berlin). Jest to dzień, w którym świętuje się prawa kobiet i ich osiągnięcia. W Berlinie to dzień wolny od pracy, obchodzony różnorodnymi wydarzeniami i manifestacjami.
9 kwietnia, niedziela – Niedziela Wielkanocna, Ostersonntag (Brandenburgia). Główne święto chrześcijaństwa, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa, w Brandenburgii ten dzień jest dniem wolnym od pracy.
28 maja, niedziela – Niedziela Zielone Świątki, Pfingstsonntag (Brandenburgia). Święto obchodzone 50 dni po Wielkanocy, upamiętniające zstąpienie Ducha Świętego na apostołów.
8 czerwca, czwartek – Boże Ciało, Fronleichnam (Badenia–Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Północna Nadrenia-Westfalia, Nadrenia Palatynat, Saara). Jest to katolickie święto celebrowane 60 dni po Wielkanocy. W powyższych landach Niemic, to dzień wolny od pracy, spędzany na procesjach i mszach.
8 sierpnia, wtorek – Święto Pokoju, Augsburger Friedensfest (Bawaria). Obchodzone tylko w Augsburgu, upamiętnia Porozumienie Pokojowe z 1555 roku, jest to dzień wolny od pracy, z różnymi wydarzeniami i uroczystościami.
15 sierpnia, wtorek – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Maria Himmelfahrt (Saara, Bawaria). Katolickie święto ku czci Maryi, jest to dzień wolny od pracy, a ludzie uczestniczą w mszach i procesjach maryjnych.
20 września, środa – Światowy Dzień Dziecka, Weltkindertag (Turyngia). Święto, które promuje prawa dziecka i dobrobyt, w Turyngii to dzień wolny od pracy, obchodzony różnorodnymi wydarzeniami dla dzieci.
31 października, wtorek – Dzień Reformacji Kościoła, Reformationstag (Brandenburgia, Meklenburgia-Pom. Przednie, Dolna Saksonia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Turyngia, Hamburg, Brema, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia). Święto upamiętnia dzień, w którym Marcin Luter przybił swoje 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze, dając początek Reformacji. W landach jak powyżej, to dzień wolny od pracy, z różnymi wydarzeniami i uroczystościami.
1 listopada, środa – Wszystkich Świętych, Allerheiligen (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Pólnocna Nadrenia-Westfalia, Nadrenia Palatynat, Saara). Katolickie święto, upamiętniające wszystkich świętych, jest to dzień wolny od pracy, a ludzie uczestniczą w mszach i odwiedzają groby bliskich.
16 listopada, czwartek – Dzień Skruchy, Buß- und Bettag (Saksonia). Jest to dzień poświęcony modlitwie i kontemplacji, w Saksonii, to dzień wolny od pracy, spędzany na refleksji i modlitwie.

Święta Niemcy 2024

1 stycznia 2024, poniedziałek | Nowy Rok (Neujahr)
29 marca 2024 , piątek | Wielki Piątek (Karfreitag)
31 marca 2024, niedziela – Wielkanoc (Ostersonntag)
1 kwietnia 2024, poniedziałek | Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag)
1 maja 2024, środa | Święto Pracy (Tag der Arbeit)
9 maja 2024, czwartek | Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt)
19 maja 2024, niedziela | Zielone Świątki (Pfingstsonntag)
20 maja 2024, poniedziałek Zielonoświątkowy (Pfingstmontag)
3 października 2024, czwartek  | Dzień Jedności Niemiec (Tag der Deutschen Einheit)
25 grudnia 2024, środa | Boże Narodzenie (Erster Weihnachtstag)
26 grudnia 2024, czwartek | Boże Narodzenie (Zweiter Weihnachtstag)

Dni wolne od pracy w poszczególnych landach Niemcy 2024

Święta i związane z nimi dni świąteczne są wolne tylko w poszczególnych landach. Dodatkowe dni wolne od pracy w 2024 roku pozwalają na zaplanowanie dłuższych weekendów lub urlopów. Poznaj daty oraz to, jakie znaczenie mają poszczególne dni świąteczne dla obywateli Niemiec.

6 stycznia 2024, sobota – Święto Trzech Króli, Heilige Drei Könige (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Saksonia-Anhalt). Katolickie święto upamiętnia wizytę Trzech Króli u nowo narodzonego Jezusa, dzień wolny od pracy, w którym ludzie uczestniczą w mszach i procesjach.
8 marca 2024, piątek – Dzień Kobiet, Frauentag (Berlin). Dzień, w którym obchodzi się prawa kobiet i ich zasługi, w Berlinie to dzień wolny od pracy, obchodzony różnego rodzaju wydarzeniami i manifestacjami.
31 marca 2024, niedziela – Niedziela Wielkanocna, Ostersonntag (Brandenburgia). Dzień wolny od pracy – święto katolickie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa, w Brandenburgii.
19 maja 2024, niedziela – Niedziela Zielone Świątki, Pfingstsonntag (Brandenburgia). Święto obchodzone 50 dni po Wielkanocy, upamiętniające zstąpienie Ducha Świętego na apostołów.
30 maja 2024, czwartek – Boże Ciało, Fronleichnam (Badenia–Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Północna Nadrenia-Westfalia, Nadrenia Palatynat, Saara). Chrześcijańskie święto celebrowane 60 dni po Wielkanocy, dzień wolny od pracy, spędzany na procesjach i mszach.
8 sierpnia 2024, czwartek – Święto Pokoju, Augsburger Friedensfest (Bawaria). Święto obchodzone tylko w Augsburgu, upamiętnia Porozumienie Pokojowe z 1555 roku. Dzień wolny od pracy z różnymi wydarzeniami i uroczystościami.
15 sierpnia 2024, czwartek – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Maria Himmelfahrt (Saara, Bawaria). Chrześcijańskie święto ku czci Maryi, dzień wolny od pracy, ludzie w tym dniu uczestniczą w mszach i procesjach maryjnych.
20 września 2024, poniedziałek – Światowy Dzień Dziecka, Weltkindertag (Turyngia). Święto, które promuje prawa dziecka i dobrobyt, w Turyngii jest to dzień wolny od pracy, celebrowany różnego rodzaju wydarzeniami dla dzieci.
31 października 2024, czwartek – Dzień Reformacji Kościoła, Reformationstag (Brandenburgia, Meklenburgia-Pom. Przednie, Dolna Saksonia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Turyngia, Hamburg, Brema, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia). Święto upamiętnia dzień, w którym Marcin Luter przybił swoje 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze, dając początek Reformacji. Dzień świąteczny wolny od pracy, z różnorodnymi wydarzeniami i uroczystościami.
1 listopada 2024, piątek – Wszystkich Świętych, Allerheiligen (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Pólnocna Nadrenia-Westfalia, Nadrenia Palatynat, Saara). Święto chrześcijańskie, upamiętniające wszystkich świętych, dzień wolny od pracy, ludzie w tym dniu uczestniczą w mszach i odwiedzają groby bliskich.
20 listopada 2024, środa – Dzień Skruchy, Buß- und Bettag (Saksonia). Jest to dzień poświęcony modlitwie i kontemplacji, w Saksonii, to dzień wolny od pracy, spędzany na refleksji i modlitwie.

Planowanie urlopu z wyprzedzeniem i wykorzystywanie świąt regionalnych czy krajowych w połączeniu z urlopem pracowniczym to świetny sposób na wydłużenie przerwy od pracy bez konieczności korzystania z dodatkowych dni urlopowych.
Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na terminy świąt w Polsce i w Niemczech oraz dostosować do nich swoje plany. Wielu pracodawców oferuje dodatkowe dni wolne w okresie świątecznym, co może być dodatkowym bonusem.

Sprawdź dostępność transportu (samoloty, pociągi, autobusy) w okresie świątecznym, gdyż może być on ograniczony lub droższy. Rezerwuj bilety z wyprzedzeniem, aby uniknąć wyższych cen i zapewnić sobie miejsce.
Planując urlop z wyprzedzeniem i korzystając ze świąt oraz dni wolnych, możesz efektywnie spędzić więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, odwiedzając Polskę lub odpoczywając w Niemczech.

Opublikowano: 13 października 2023

Skontaktuj się
z nami

Bezpośrednie oferty pracy
z Niemiec i Kanady

Main form

Zadzwoń już teraz!

+48 22 123 83 69

Czat